Porady i aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

Jak napisać list motywacyjny?

W ofercie pracy, którą jesteś zainteresowany, pojawiła się wyraźna prośba o przesłanie listu motywacyjnego? Podejdź do tego zadania profesjonalnie. Rekruter, który będzie czytał Twój list zwróci uwagę nie tylko na Twoje doświadczenie zawodowe, ale i wygląd samego dokumentu. Zastosowanie się do kilku prostych zasad zwiększy Twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

Kto pisze?
Zacznij od swoich danych – wystarczą imię i nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mailowy.

Do kogo piszesz?
Wskaż adresata listu. To może być konkretna osoba albo dział.

Dlaczego piszesz?
Istnieją dwa rodzaje listu motywacyjnego – w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy lub w sytuacji, gdy tej oferty pracy nie ma, ale jesteś zainteresowany współpracą z daną firmą. Napisz wyraźnie, o jakie stanowisko się starasz. Wskaż też, skąd wiesz o wakacie.

Dlaczego ta firma?
Powiedz, dlaczego to właśnie dana firma i stanowisko Cię interesują. Może obserwujesz tego pracodawcę już od jakiegoś czasu? Może masz jakąś wiedzę na jego temat? Pochwal się tym.

Dlaczego ja?
To najtrudniejszy akapit. Opisz swoje doświadczenia zawodowe w taki sposób, by nie powtarzać informacji zawartych w CV. Każda nabyta umiejętność czy każdy zrealizowany projekt, które wymienisz powinny przekładać się na to, co możesz zaoferować wymarzonemu pracodawcy.

Jaki jestem?
Doświadczenie zawodowe to jedno. Ważne są też Twoje cechy osobowości. Wymień te, które uznasz za właściwe i przydatne na stanowisku, o które się starasz.

Podkreśl zainteresowanie
Jeszcze raz napisz, że zależy Ci na współpracy i wyraź gotowość do odbycia rozmowy rekrutacyjnej.