Porady i aktualności

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami

Jak napisać profesjonalne CV?

Pomimo sporych zmian na rynku pracy i wejściu w życie „rynku pracownika” również warto zadbać o profesjonalnie napisane CV. Dlaczego? Od tego jak ułożymy nasz życiorys i które elementy wyeksponujemy w dużej mierze będzie zależało to czy rekruter spojrzy łaskawym okiem na nasze CV.

Rekruter zazwyczaj poświęca zaledwie kilka sekund na ocenę CV i zdecydowanie o naszym przyszłym losie. Warto poświęcić trochę czasu i odpowiednio się przygotować. Trzeba pamiętać, aby nasz życiorys był przejrzysty i pozbawiony nadmiaru informacji – zwłaszcza tych zbędnych. Jeśli mamy więcej niż 30 lat warto usunąć już informację o tym jaką ukończyliśmy szkołę średnią i lepiej zagospodarować to miejsce.

Pisząc CV trzeba się skupić i uwypuklić nasze najmocniejsze strony. W umiejętnościach dziś nie wystarczy podać „obsługa komputera”. Jeśli aplikujemy np. na stanowisko grafika komputerowego trzeba koniecznie wymienić programy, którymi się posługujemy. Nasze zainteresowania to „historia”, ale cała historia powszechna czy historia Polski? A jeśli historia Polski to może jakiś konkretny okres? W tym punkcie musimy podać zwięzłe i konkretne informacje zamiast ogólników.

Mamy już zaktualizowane CV gdzie zawarliśmy informacje dotyczącego naszego wykształcenia, doświadczenia zawodowego oraz osiągnięć a naszą skrzynkę mailową nie spływa żadna odpowiedź, a telefon wciąż milczy? Często przyzwyczajamy się do naszego starego, prywatnego maila, który został założony jeszcze w szkolnych czasach – wówczas osoba przeglądająca nasz życiorys z pewnością zwróci uwagę na taki adres. Nie będzie to jednak pozytywna ocena… Dlatego warto też zadbać o odpowiedni adres mailowy.

“Pisząc CV trzeba się skupić i uwypuklić nasze najmocniejsze strony. W umiejętnościach dziś nie wystarczy podać „obsługa komputera”. Jeśli aplikujemy np. na stanowisko grafika komputerowego trzeba koniecznie wymienić programy, którymi się posługujemy.